FreshRSS

Normální zobrazení

Jsou dostupné nové články, klikněte pro obnovení stránky.
PředevčíremHlavní kanál
  • ✇GAME PRESS
  • DESKOVKA: Krysy z Wistaru – Rovnost, svornost, krysařstvíMartina Cichocká
    V biochemické laboratoři Wistaru zhasla světla a poslední muž v plášti opustil prostory této obrovské, spletité budovy. Jen se za ním zaklaply dveře, začal se místností šířit pořádný mumraj. Pokusné krysy se totiž rozhodly za pomoci důvtipu, který získaly během pokusů, opustit jediný svět, který znaly, a vydat se svou vlastní, dobrodružnou cestou k samostatnosti. České vydání této italské deskovky si vzalo na starosti vydavatelství Tlama games. A rozhodně neudělali špatné rozhodnutí, o čemž se V
     

DESKOVKA: Krysy z Wistaru – Rovnost, svornost, krysařství

16. Květen 2024 v 08:35

V biochemické laboratoři Wistaru zhasla světla a poslední muž v plášti opustil prostory této obrovské, spletité budovy. Jen se za ním zaklaply dveře, začal se místností šířit pořádný mumraj. Pokusné krysy se totiž rozhodly za pomoci důvtipu, který získaly během pokusů, opustit jediný svět, který znaly, a vydat se svou vlastní, dobrodružnou cestou k samostatnosti.

České vydání této italské deskovky si vzalo na starosti vydavatelství Tlama games. A rozhodně neudělali špatné rozhodnutí, o čemž se Vás budu snažit přesvědčit na následujících řádcích. Jedna se o velmi propracované euro, u kterého strávíte klidně i několik hodin. I když grafické zpracování láká na hraní s dětmi, tak tuto variantu vzhledem k obtížnosti úplně nedoporučuji.

Komunita krys se usadila na rozlehlém statku a je stále větší potřeba chlupáče uživit a zajistit jim potravu. Ve hře se ujmete jednoho ze čtyř krysích inteligentních šéfíků, kteří se rozhodnout utkat o titul toho nejlepšího. Během pěti kol musí získat nejvíce bodů. K tomu jim můžou pomoci naverbované myšky a sofistikované nástroje a vybavení.

OBSAH KRABICE

Ač to na první pohled nemusí vypadat, hra je ode dna po strop naditá komponenty. Všemu vévodí velký herní plán, ke kterému se připojuje otočné koleso. Bohužel je tak nešťastně umístěné, že ho musíte každou hru znovu přidělávat, respektive přišroubovat. A to je poněkud otravné. Škoda, že celé hře chybí pořádný inzert. Tolik materiálu by si to už jen třeba z důvodu rychlého setupu zasloužilo. Ale jinak produkční stránce věci nelze nic vytknout.

PRAVIDLA

Pravidla jsou o něco delší, ale po prvním zahrání už Vám většina herních mechanik bude zřejmá. Jen ta ikonografie je trochu nešťastná a určité karty a efekty by potřebovaly důkladnější vysvětlení.  K dispozici dostanete svoji noru, tři velitele a několik myších „dělníků“. Herní plán znázorňuje statek, který je rozdělený do několika částí. V jedné prozkoumáváte dům, kde plníte úkoly, verbujete myšky a taktéž můžete ukořistit chutný žluťoučký sýr. V okolí statku zase sbíráte suroviny, plníte doplňkové questy a můžete navštívit uctívanou alchymyšku. Venku taky najdete to nejdůležitější. Kolo s akcemi. Karty s projekty kupujete pomocí surovin a jejich vykládání Vám pomáhá v celém průběhu hry. Navíc za ně na konci hry získáváte body.

Prostředí kolem kola je rozdělené do 3 částí a umisťujete do nich své myšky z nory. Jejich počet a umístění rozhoduje o síle akce, která k dané části náleží. Kolo má 6 segmentů, které na začátku hry náhodně losujete. Na nich jsou znázorněné bonusové akce a jejich počet na jednotlivých dílcích je určený počtem hráčů. Správné umístění jednotlivých figurek je zásadní a nejspíš ovlivní celý průběh hry. Disk se totiž po každém kole (kterých je mimochodem 5 a dohromady tedy 12 akcí za celou hru) o 60° otočí a akce se rázem změní. Stěžejní pak v takovém případě je využít služeb alchymyšky a urvat si první pozici pro příští kolo.

RESUMÉ

Asi největším mínusem je, že se můžete brzy ocitnout v rozhodovací paralýze, která dokáže čas hraní pořádně natáhnout. Pravidla by mohla taky poskytovat důslednější vysvětlení určitých symbolů a akcí. Naráželi jsme na nejednoznačná vysvětlení a museli si některé věci domýšlet. Ve chvíli, kdy už se začínáte cítit komfortně a máte vše připraveno na mocný finiš, tak hra z ničeho nic skončí. Furt se nedokážu rozhodnout, jestli je to dobře nebo špatně. Ideální strategii ani nezkoušejte hledat. Nové kombinace akcí a karet v další hře úplně změní ráz a taktiku. A to je rozhodně dobře, protože znovuhratelnost je tím pádem na vysoké úrovni.

Hra je velmi dobře vyvážená a rozdíl v bodech na konci hry bývá opravdu malý (jako jasně, smůla dokáže divy 😊). Dobře se hraje v každém počtu hráčů. Ideální je ovšem ve třech. Ve čtyřech je to pořádná řežba o ty správné fleky a hrání může být občas trochu frustrující. Ve dvou zase nezažijete ten pocit neustálého tlaku na správné načasování a hra více odpouští chyby.

Krysy z Wistaru jsou pro mě prozatím největší překvapení prvního kvartálu tohoto roku. Nejenže se mi extrémně líbí příběh a celé grafické pojetí, ale zejména herní mechaniky. Nenajdete zde žádnou mechanickou originalitu, ale kombinace všeho zmíněného tvoří opravdu povedený kousek, který mě prostě baví.

CZ Distributor: TLAMA games

Počet hráčů: 1–4 (doporučujeme hraní ve třech)

Přibližná herní doba: 90 minut

Doporučený věk: 13+

Článek DESKOVKA: Krysy z Wistaru – Rovnost, svornost, krysařství se nejdříve objevil na GAME PRESS.

  • ✇GAME PRESS
  • DESKOVKA: Svět po nás – Planeta opic v jiném podáníMartina Cichocká
    „Jsme jen pokročilé plemeno opic na menší planetě velmi průměrné hvězdy. Můžeme však pochopit Vesmír. To z nás dělá něco…“ – Stephen Hawking Dneska se podíváme do ne příliš vzdálené budoucnosti s novinkou Svět po nás (After us), kterou lokalizoval Blackfire. Jeho vydání má na svědomí francouzské vydavatelství Catch Up Games a za autorstvím stojí Florian Sirieix. Často grafika nevypisuji, ale zde si zaslouží aspoň malou zmínku Vincent Dutrait. Píšou se osmdesátá léta jednadvacátého století a lid
     

DESKOVKA: Svět po nás – Planeta opic v jiném podání

15. Květen 2024 v 12:16

„Jsme jen pokročilé plemeno opic na menší planetě velmi průměrné hvězdy. Můžeme však pochopit Vesmír. To z nás dělá něco…“

– Stephen Hawking

Dneska se podíváme do ne příliš vzdálené budoucnosti s novinkou Svět po nás (After us), kterou lokalizoval Blackfire. Jeho vydání má na svědomí francouzské vydavatelství Catch Up Games a za autorstvím stojí Florian Sirieix. Často grafika nevypisuji, ale zde si zaslouží aspoň malou zmínku Vincent Dutrait.

Píšou se osmdesátá léta jednadvacátého století a lidstvo už není součástí planety Země. Místo nich ji obývá tlupa inteligentních opic. Také Vám to připomíná slavné dílo Planeta opic? Asi všichni tušíme, kde bral autor inspiraci.

POINTA

V této hře se snažíte pomocí své opičí tlupy ukrást vítězství na svou stranu. Jak? Jednoduše nasbírat co nejvíce bodů, které získáváte v průběhu celé hry. Buď správnou kombinací karet nebo jejich prodejem. O čem to ale vlastně mluvím? Na stůl dostanete svou desku hráče, žetony opic a pár základních karet (tamarínů).  Doprostřed stolu k tomu přibude zásoba surovin, náhodně vylosované dílky předmětů a společná nabídka dalších opic (šimpanzi, gorily, madrilové a orangutani).

Hru můžeme rozdělit do třech fází. Během nich se snažíte vyložit karty do kombinací, které přináší zdroje, body a jiné výhody. Na každé kartě je několik rámečků, které se snažíte vhodně pospojovat a uzavřít. Správně porovnat karty je tedy alfa a omega celé hry. Za získané zdroje kupujete další a lepší opice, čímž si zároveň vylepšujete i svůj balík. Vtip je v tom, že můžete lákat do tlupy jen takový druh opice, který označuje vyložený žeton. Ten zároveň dává i speciální akce  navíc, takže je dobré plánovat, jaký druh žetonu použijete. Ale chyba se tu odpouští poměrně snadno. Tady bych ocenila možná větší přísnost. Zajímavý prvek by byl, kdyby se akce nemohly každé kolo opakovat. To by byl najedenou hůře oloupatelný banán.

Omezené množství líznutých karet v každém kole Vás částečně nabádá k ničení těch horších. Za jejich odstranění navíc získáváte zdroje. A to se vyplatí, ne? Jak tedy jistě tušíte, deckbuilding je ústřední mechanikou celé hry. K tomu přidejme malé množství kombinatoriky a správy zdrojů a máte na stole Svět po nás. Jednoduché, prosté a přesto přinášející příjemný herní zážitek.

POCITY

Co bych snad vytkla je, že hru velmi rychle pochopíte. Respektive rychle pochopíte „ideální“ způsob hraní a pak už je to jen o tom, kdo bude mít více štěstí. To mi trochu kazí celkový dojem a nabourává znovuhratelnost. Přesto nás to bavilo. Je jedno, v kolika hráčích hrajete, herní doba je pořád +- stejná. Záleží na tom, jak hodně důkladné hráče máte v kolektivu 😊. Opět musím trochu pokárat editory. Nalézt nějakou tu gramatickou chybu nebylo příliš těžké.

Moc nerozumím, proč je hra koncipována pro hráče od 14 let, jelikož pravidla jsou až směšně jednoduchá a krátká. Žádná přehnaná agrese, ničení, zbraně, sex, drogy,.. Tím chci říct, že tímto aspektem se rozhodně neřiďte. Určitě zvládnou menší děti a nenechá to na nich žádné trvalé následky.

Produkční stránka věci je moc vydařená. Co na první pohled určitě zaujme je malý velký detail na krabici. Tady je totiž překvapivě vyobrazena Prašná brána v Praze. Dobře, je už trochu poznamenaná zubem času, ale je to ona 😊. Možná Vás teď trochu zklamu. Není na každé krabici, ale pouze na té české. Každopádně hezký detail, který potěší každého vlastence. Celá hra hýří barvami a je na ní hezký pohled. Jediná výtka snad míří k inzertu. Ten by mohl být více praktický, ale svůj účel plní dobře.

Když to vezmu kolem a kolem, jedná se o příjemnou, nenáročnou a spíše rodinnou hru, která zaujme zejména designem. Pokud hledáte jednoduchou a přesto hratelnou deskovku, tak rozhodně doporučuji.

CZ Distributor: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1–6

Přibližná herní doba: 60 minut

Doporučený věk: 12+

Článek DESKOVKA: Svět po nás – Planeta opic v jiném podání se nejdříve objevil na GAME PRESS.

  • ✇GAME PRESS
  • DESKOVKA: Pán prstenů: Karetní hra (dvě rozšíření) – Jeden prsten vládne všemMartina Cichocká
    Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže. Bylo nebylo, a není tomu tak dávno, co jsme se v rámci recenze vydali na dobrodružství s hrdiny Středozemě v rámci LCG karetní hry Pán prstenů. Po letech různých nebezpečí a  hrozeb se objevila ta největší. Mordor se probouzí a s ním i armáda skřetů. Frodo Pytlík se nečekaně dostane k prstenu a největší dobrodružství Středozemě může začít. Příběh Tenhle příběh určitě moc dobře znáte a nyní si ho můžete znovu
     

DESKOVKA: Pán prstenů: Karetní hra (dvě rozšíření) – Jeden prsten vládne všem

7. Březen 2024 v 08:30

Jeden prsten vládne všem,

jeden jim všem káže,

jeden všechny přivede,

do temnoty sváže.

Bylo nebylo, a není tomu tak dávno, co jsme se v rámci recenze vydali na dobrodružství s hrdiny Středozemě v rámci LCG karetní hry Pán prstenů. Po letech různých nebezpečí a  hrozeb se objevila ta největší. Mordor se probouzí a s ním i armáda skřetů. Frodo Pytlík se nečekaně dostane k prstenu a největší dobrodružství Středozemě může začít.

Příběh

Tenhle příběh určitě moc dobře znáte a nyní si ho můžete znovu prožít skrze rozšíření ke zmíněné hře. Světlo světa spatřila zatím dvě. Společenstvo prstenu a Dvě věže, které tematicky kopírují knižní vydání od Tolkiena. K hrdinům, jako je Aragorn či Gimli, přibude již zmiňovaný Frodo Pytlík, který nese prsten k Hoře osudu, aby ho nadobro sprovodil ze světa a ukončil tak stoupající nadvládu zla, kterému vládne Sauron. Společnost mu dělají nejvěhlasnější hrdinové Středozemě a skupinka malých, chlupatých a překvapivě odvážných tvorů – hobitů, v čele se Samvědem Křepelkou.

„Ponesu prsten“ – řekl, „ačkoli neznám cestu.“    

Pravidla

Samotná rozšíření mají speciální pravidla, která se respektují při jejich hraní. Základní principy však vychází již ze základu. Pro připomenutí. Pomocí až třech hrdinů získáváte zdroje pro vykládání nových karet, které Vám pomáhají během plnění úkolů, setkání, putování a střetnutí s nepřáteli. Celé kolo odehrajete během 7 fází a jednotlivá kola hrajete do té doby, než úspěšně dokončíte scénář nebo podlehnete číhajícímu nebezpečí.

„Družina prstenu bude mít devět členů, devět Pěších bude stát proti devíti zlým Jezdcům.“

Nové možnosti

Během hraní si znovu oživíte celý příběh pomocí několika nových scénářů, které jsou součástí krabice. Přes Hůrku a doly Morie až po rozdělení společenstva u řeky Anduiny v rozšíření Společenstvo prstenu a poté přes Železný pas, Helmův žleb, zrádné močály až k doupěti Oduly v rozšíření Dvě věže. Po celou cestu Vám dělají nepříjemný doprovod Nazghúlové, hordy skřetů a do cesty se Vám postaví například Balrog s Odulou.

„Čekej mě za úsvitu pátého dne. Za úsvitu se dívej na východ.“

Stejně jako v předchozích vydáních i toto nabízí možnost zvolit si již poskládaný balíček nebo si můžete vyhrát s jeho sestavením. Což patří mezi mou nejoblíbenější část. Více času strávíte u vyvažování balíčku, ale ta radost při úspěchu stojí za to. Zvolíte klasickou sestavu nebo vytvoříte svůj vlastní příběh? Sestavené balíčky fungují dobře. Ten hobití možná o trochu lépe díky dobře fungující synergii jednotlivých karet. Druhý naopak nabízí o něco složitější kombinace.

Suma Sumárum

Lore a atmosféra samotné hry je super, ale tahle rozšíření tomu dávají ještě o něco větší rozměr. Jednotlivé karty a texty Vás zanesou zpět do knižní předlohy. Věrnosti předloze, až na výtvarné ztvárnění některých postav, nelze absolutně nic vytknout. Dobře, zbytečně velkou krabici. Opět se zde můžeme bavit o pár neduhách ve formě překladu nebo nejasného výkladu, ale produkční stránce věci musíme dát za jedna. Jen ty pravidla dostat pod kůži chvíli trvá. Nicméně pokud máte zkušenosti ze základní hry, tak už vás nic nepřekvapí. Jednotlivé scénáře opravdu nejsou jednoduché a k jejich zdolání potřebujete trochu štěstí a rozumu. Ability karet a jednotlivých hrdinů tu dávají ještě větší význam. O znovuhratelnost se v žádném případě bát nemusíte.

„Budeme na ně hodňoušcí, když budou hodňoušcí na nás.“ 

Hra skvěle vyniká jak při hře jednoho hráče, tak ve dvojici (čtveřici). U singlu si užijete veškerá rozhodnutí, ale ochudíte se o jeden z hlavních principů, kdy si po odehraném kole střídáte Froda, a s ním i prsten, mezi svými družinami. Je nasnadě, že více karet rovná se větší symbióza schopností a částečně i šance na úspěch. Rozhodně i tak patří mezi hry, které si s chutí zahraju sama. Samozřejmostí je možnost zahrát si kampaň nebo si pohrát s obtížností. Variant, jak hru hrát a dohrát, je nespočet a patří mezi nejsilnější klady celé hry. S rozšířeními ještě více vyplouvají na povrch.

Jak celý příběh skončí a zda se Frodovi podaří zničit prsten se snad dozvíme s posledním rozšířením ze série, kterého se, doufejme, brzy dočkáme – Návrat krále 😊. My se moc těšíme!

CZ Distributor: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 30 – 90 minut

Doporučený věk: 14+

Článek DESKOVKA: Pán prstenů: Karetní hra (dvě rozšíření) – Jeden prsten vládne všem se nejdříve objevil na GAME PRESS.

❌
❌