DESKOVKA: Krysy z Wistaru – Rovnost, svornost, krysařství
V biochemické laboratoři Wistaru zhasla světla a poslední muž v plášti opustil prostory této obrovské, spletité budovy. Jen se za ním zaklaply dveře, začal se místností šířit pořádný mumraj. Pokusné krysy se totiž rozhodly za pomoci důvtipu, který získaly během pokusů, opustit jediný svět, který znaly, a vydat se svou vlastní, dobrodružnou cestou k samostatnosti.
České vydání této italské deskovky si vzalo na starosti vydavatelství Tlama games. A rozhodně neudělali špatné rozhodnutí, o čemž se Vás budu snažit přesvědčit na následujících řádcích. Jedna se o velmi propracované euro, u kterého strávíte klidně i několik hodin. I když grafické zpracování láká na hraní s dětmi, tak tuto variantu vzhledem k obtížnosti úplně nedoporučuji.
Komunita krys se usadila na rozlehlém statku a je stále větší potřeba chlupáče uživit a zajistit jim potravu. Ve hře se ujmete jednoho ze čtyř krysích inteligentních šéfíků, kteří se rozhodnout utkat o titul toho nejlepšího. Během pěti kol musí získat nejvíce bodů. K tomu jim můžou pomoci naverbované myšky a sofistikované nástroje a vybavení.
OBSAH KRABICE
Ač to na první pohled nemusí vypadat, hra je ode dna po strop naditá komponenty. Všemu vévodí velký herní plán, ke kterému se připojuje otočné koleso. Bohužel je tak nešťastně umístěné, že ho musíte každou hru znovu přidělávat, respektive přišroubovat. A to je poněkud otravné. Škoda, že celé hře chybí pořádný inzert. Tolik materiálu by si to už jen třeba z důvodu rychlého setupu zasloužilo. Ale jinak produkční stránce věci nelze nic vytknout.
PRAVIDLA
Pravidla jsou o něco delší, ale po prvním zahrání už Vám většina herních mechanik bude zřejmá. Jen ta ikonografie je trochu nešťastná a určité karty a efekty by potřebovaly důkladnější vysvětlení. K dispozici dostanete svoji noru, tři velitele a několik myších „dělníků“. Herní plán znázorňuje statek, který je rozdělený do několika částí. V jedné prozkoumáváte dům, kde plníte úkoly, verbujete myšky a taktéž můžete ukořistit chutný žluťoučký sýr. V okolí statku zase sbíráte suroviny, plníte doplňkové questy a můžete navštívit uctívanou alchymyšku. Venku taky najdete to nejdůležitější. Kolo s akcemi. Karty s projekty kupujete pomocí surovin a jejich vykládání Vám pomáhá v celém průběhu hry. Navíc za ně na konci hry získáváte body.
Prostředí kolem kola je rozdělené do 3 částí a umisťujete do nich své myšky z nory. Jejich počet a umístění rozhoduje o síle akce, která k dané části náleží. Kolo má 6 segmentů, které na začátku hry náhodně losujete. Na nich jsou znázorněné bonusové akce a jejich počet na jednotlivých dílcích je určený počtem hráčů. Správné umístění jednotlivých figurek je zásadní a nejspíš ovlivní celý průběh hry. Disk se totiž po každém kole (kterých je mimochodem 5 a dohromady tedy 12 akcí za celou hru) o 60° otočí a akce se rázem změní. Stěžejní pak v takovém případě je využít služeb alchymyšky a urvat si první pozici pro příští kolo.
RESUMÉ
Asi největším mínusem je, že se můžete brzy ocitnout v rozhodovací paralýze, která dokáže čas hraní pořádně natáhnout. Pravidla by mohla taky poskytovat důslednější vysvětlení určitých symbolů a akcí. Naráželi jsme na nejednoznačná vysvětlení a museli si některé věci domýšlet. Ve chvíli, kdy už se začínáte cítit komfortně a máte vše připraveno na mocný finiš, tak hra z ničeho nic skončí. Furt se nedokážu rozhodnout, jestli je to dobře nebo špatně. Ideální strategii ani nezkoušejte hledat. Nové kombinace akcí a karet v další hře úplně změní ráz a taktiku. A to je rozhodně dobře, protože znovuhratelnost je tím pádem na vysoké úrovni.
Hra je velmi dobře vyvážená a rozdíl v bodech na konci hry bývá opravdu malý (jako jasně, smůla dokáže divy 😊). Dobře se hraje v každém počtu hráčů. Ideální je ovšem ve třech. Ve čtyřech je to pořádná řežba o ty správné fleky a hrání může být občas trochu frustrující. Ve dvou zase nezažijete ten pocit neustálého tlaku na správné načasování a hra více odpouští chyby.
Krysy z Wistaru jsou pro mě prozatím největší překvapení prvního kvartálu tohoto roku. Nejenže se mi extrémně líbí příběh a celé grafické pojetí, ale zejména herní mechaniky. Nenajdete zde žádnou mechanickou originalitu, ale kombinace všeho zmíněného tvoří opravdu povedený kousek, který mě prostě baví.
CZ Distributor: TLAMA games
Počet hráčů: 1–4 (doporučujeme hraní ve třech)
Přibližná herní doba: 90 minut
Doporučený věk: 13+
Článek DESKOVKA: Krysy z Wistaru – Rovnost, svornost, krysařství se nejdříve objevil na GAME PRESS.