TEST: Lenovo LOQ – herní notebook, který klame (nejen) tělem
Může mít herní notebook v sobě něco jiného než dedikovanou grafiku od NVIDIA nebo AMD? Notebook Lenovo LOQ ukazuje, že to možné je, a ještě k tomu za velmi pěkné peníze.
S modelovou řadou LOQ od Lenova jsem se potkal poprvé. Nicméně v rámci rešerše nemohu nezmínit, že už loni tato série zaznamenala velmi kladná hodnocení, a to zejména díky vysokému výkonu za přívětivou cenovku. Zdá se, že i letos Lenovo sází na toto osvědčené kombo a přináší ještě o fous levnější verzi s grafickou kartel Intel Arc. Dokáže ale prorazit na herní scéně?
Lenovo LOQ nijak nezastírá, že patří mezi levnější herní notebooky. Neobsahují špičkovou výbavu ani blyštivé pozlátko. Vlastně musím říct, že na pohled vypadá velmi elegantně a nečekal bych, že je určen ke gamingu. Primárně by měl sloužit jako ideální poměr ceny a výkonu pro běžné hráče nebo uživatele, kteří chtějí začít hrát a hledají něco finančně dostupného a současně univerzálně použitelného.
Za málo peněz hodně muziky… a plastu
Když už jsem se zmínil o designu, pojďme to trochu rozvést. Na pohled působí opravdu hezky. Nepotrpím si na výstřelky, designové novinky a barevný kolotoč, takže po této stránce jsem byl spokojen. Současně ale nelze očekávat 100 % dílenské zpracování. Nejvíc je to poznat na touchpadu. Při první zmáčknutí plochy pro tlačítka to ucítíte, uslyšíte a taky uvidíte. Tam mám opravdu obavy z dlouhodobého používání. Ale budu také trochu shovívaví – při hraní touchpad opravdu nepoužívám, ale je potřeba to zmínit. Jinak se jedná o velmi důkladné provedení – od víka a tělo z tvrzeného plastu až po klávesnici.
Víko se pohodlně zvedá jednou rukou. Klávesy jsou příjemné na dotek a pohodlné při hraní i psaní. Potěší přítomnost numerické části. Zde jsou klávesy užší, ale při používání mě to zásadně neomezovalo. Líbila se mi také funkce ovládání podsvícení umístěna na Fn + mezerníku. Pohodlně jsem ji zapnul jednou rukou, což je mi mnohem příjemnější než přes Fn + tlačítko kdesi nahoře. Praktická dioda uprostřed signalizuje aktuální výkonnostní režim a pomocí integrované aplikace můžete parametry jednoduše sledovat a ladit. Solidní panty víka. Konektory na zadní straně. Takových detailů je více a kromě laciného touchpadu se mi vše zamlouvalo.
Nejlepší herní notebook ve své třídě?
Notebook je osazen procesorem Intel Core i5 dvanácté generace, který je doplněn 16GB RAM. O grafický výkon se stará především dedikovaná grafická karta Intel Arc Arc A530M. Notebook LOQ nabízí komfortní 15palcový displej s Full HD rozlišením. Ve spojení s obnovovací frekvencí se jedná o výbavu, která je určena pro běžné hráče nebo ne tak náročné uživatele. Není to tedy žádná darda, ale na standardní hraní her, multimédia, práci a multitasking to bohatě stačí.
Tajemství se skrývá v precizně sladěných komponentách, kterým po provozní stránce vyšší zátěž nedělá problém. To už se ovšem nedá říct o chlazení, respektive ventilátorech, které při vyšší zátěži uslyšíte. Pouze při základní práci, surfování po internetu nebo třeba sledování seriálu neuslyšíte nic. Vše doplňuje SSD jednotka a notebook Lenovo LOQ reaguje svižně při spouštění aplikací a celého systému. Po stránce chodu není žádný problém.
Co je naopak slaší, je ozvučení. Reproduktory mohou být pro někoho tiché a osobně mě mnohdy neuspokojily ani na plnou intenzitu. Pokud sedíte v malé místnosti a notebook máte přímo před sebou, je všechno v pohodě. Pokud ale notebook umístíte do větší vzdálenosti dvou nebo se díváte ležmo před spaním a slyšíte takříkajíc na jedno ucho, je výsledek o poznání horší. Nejde ani tak o poslech hudby, ale spíše mluvené slovo podcastů nebo sportovních přenosů. Optimálně se nejeví ani baterka. Při vypojení ze zásuvky ukazuje dobu provozu zhruba 2 hodiny. Při přehrávání multimédií mi přišlo, že je to déle, zhruba kolem 3 hodin, ale už tehdy kontrolka signalizovala úsporný režim baterie.
Grafika to táhne slušně
Kruciální otázkou zůstává dedikovaná grafická karta Intel Arc A530M. To je velmi zajímavá volba, která – jak se ukázalo – není vůbec špatným řešením pro středně náročný gaming ve Full HD. Z hlediska dostupného výkonu se řadí někam na úroveň grafické karty NVIDIA GeForce 3050, respektive ji lehce převyšuje. Což za tu prodejní cenu není vůbec špatné. S přehledem tak postačí na středně náročné hry při stabilní snímkové frekvenci 60 fps, u náročných titulů je dobré snížit detaily, ale pořád se jedná pohodlné a plynulé zážitky. V dalším řádu už je pak třeba vzít v potaz kompromisy po stránce razantnějšího snížení detailů a celkové kvality.
Článek TEST: Lenovo LOQ – herní notebook, který klame (nejen) tělem se nejdříve objevil na GAME PRESS.