Strach, smrt, vydírání a zkorumpovaná vláda, v jejímž čele stál muž, který má mimo jiné na svědomí i únos prezidentova syna. Ne, tohle není námět na hollywoodský film, ale Slovensko na počátku devadesátých let. Naděje na demokratický štát v té době tvrdě narážela na realitu, která měla ke svobodě až příliš daleko.
Období, které je známé hlavně Slovákům a to ještě starší generaci, se rozhodli v Team Vivat pojmout videoherním zpracováním. Namísto akční adventury mělo studio v čele s Romanem Lipkom daleko větší ambici. Vytvořit skutečné město, ve kterém se budeme moci pohybovat stejně volně jako ve známém open-worldu Grand Theft Auto. Odvážný počin podtrhuje i fakt, že autoři měli dosud zkušenosti pouze s titulem Vivat Sloboda z roku 2019. Více než o hru se ale jednalo o prototyp, ve kterém šlo pouze rozvážet cestující taxíkem po velmi rané podobě města připomínajícím Bratislavu.
Na Kutnohorsku se přestalo těžit stříbro přibližně před tři sta lety, ale na klenotu z tohoto prostředí se pracuje dodnes. Studio Warhorse v čele s Danielem Vávrou a Martinem Klímou dnes večer představilo pokračování Kingdom Come: Deliverance. Z novinářského představení hry nám spadla čelist už od samotného začátku a prakticky není pochyb, že nám tady v Česku zase jednou vzniká hra se světovým potenciálem.
Než se podíváte na rozbor, doporučujeme vám článek věnující se oznámení hry.
Mnozí z nás se těšili na to, jak s Jindrou zasáhneme do běhu husitských válek a možná se i projdeme po čerstvě dostavěném Karlově mostě v historické Praze. Jestli to tak bude v chystaném díle ovšem ze zveřejněného traileru vůbec není jisté. Ačkoliv Jindra na první pohled vypadá starší než dříve, vracíme se přímo do roku 1403 a naše kroky nesměřují nikam jinam než do Českého ráje a následně do Kutné Hory.
Právě ta se stane jednou z lokací, kde bude Jindřichův příběh pokračovat. Znalci prvního dílu mohou namítnout, že jsme společně s mladým Ptáčkem byli posláni na hrad Trosky za Otou IV. zvaným Mladý Bergov. A mají pravdu! Z traileru se však dozvídáme, že namísto jedné velké mapy budeme řešit problémy napříč celým královstvím, což znamená více lokací. Není však důvod se obávat, že bychom od druhého dílu měli dostat méně než dříve, jelikož celková velikost herní mapy má být dvojnásobná.
Zatím se můžeme pouze domnívat, jestli bude v tomto výčtu zahrnuta i již existující Sázava. Do Kutné Hory je to od ní totiž třicet kilometrů a do Českého ráje dalších osmdesát. Předpokládáme tedy, že ve hře bude existovat forma vzdáleného cestování s možným plynutím nejen hodin, ale rovnou i dní. Doufáme, že se do navštívených lokací budeme moci i vracet.
Stále však není jisté, jak to bude s tou Prahou. Navzdory tomu, že hrané scény z představení byly z poloviny natáčeny v Praze, tak v záběrech ze hry jsme naši matku měst bohužel neviděli. Zato jsme si v posledních dnech mohli na sociálních sítích Warhorse všimnout chrliče, tedy děsivého prvku gotických staveb, které slouží jako středověký okap.
Používaný byl na většině tehdejších budov a nemůžeme tak s jistotou posoudit, jestli byly záběry pořízené v Kutné Hoře, nebo v hráči vyhlížené Praze. V té se toho totiž v dané době odehrálo hodně. Nejen, že se v roce 1402 dostavěl Karlův most, ale na pražské univerzitě působil a šířil své učení samotný Jan Hus. Toho rok poté tamní němečtí profesoři označili za kacíře, což mělo za následek formování známého Dekretu kutnohorského, který s šestiletou odchylkou spojuje jak Prahu, tak i Kutnou Horu.
A co dělal v té době Jan Žižka? Ještě pravděpodobně loupil se skupinou lapků jakéhosi Matěje, na svět koukal oběma očima a do významných událostí nezasahoval.
Nejedno dílo popisuje vikingy jako nelítostné, zvrácené a chladnokrevné bojovníky s rohatými helmami na hlavě. Zkrátka krvelačné bestie, jejichž hlavní náplní bylo pouze rabování a vypalování cizích domovů. Tento stereotyp se však rozhodli vývojáři z Pixel Chest rozbít příběhem, ve kterém je obětí sám viking. Přijít o domov se však jen stěží vyrovná únosu vlastní ženy. Thoralda Olavsona čeká cesta pomsty, na které ho nezastaví ani jeho vlastní smrt. Ze všeho nejdřív ale bude muset přejít práh Valhally.
Nekonečná temnota smrti netrvá dlouho a zrak Thoralda spatří Ódina, krále Ásgardu. Právě jeho pomocná ruka nás po krátkém rozhovoru pošle zpátky na Zem, abychom zachránili naši ženu Rayu. Ta byla unesena zlotřilým jarlem z Anglie, který ji skrze pět různých území postupně přepravuje.
A právě zde začíná naše cesta. Krátce po rozbití tábora Tharold začíná své první dobývání a namísto pouhého posílání jednotek do války stojí v jejich čele. Nejde však jen o pouhou akční hru z boku, ve které v roli vikinga postupujete vpřed doprava a zdoláváte hordy nepřátel, ale o kombinaci s 2D strategií se správou budov.
Do svého základního tábora nebo dalších dobytých bodů se s postupem budete vracet. Kromě vylepšování a neustálého nakupování jednotek svým vojákům budete dávat rozkazy skrze nabídku příkazů, díky čemuž vás mohou následovat, bránit vyznačené místo jako hradby dobytého území, jít do útoku a některé jednotky mohou dokonce vytvořit hradbu ze štítů.
Nabídka příkazů vám tak dává k dispozici podrobnější povely, díky kterým se naučíte posílání vojska kategorizovat. Namísto umírání zranitelných lučištníků v první linii je tak chytře schováte za vytrvalejší válečníky pro boj zblízka, což zachrání nejeden život. Ještě více jich dokáže spasit samotný hrdina Thorald. S tím totiž nejen stavíte základy tábora a dobytých pevností, ale i bojujete s nepřáteli, čímž často ovlivníte osud svého vlastního vojska. K tomu vám pomůže štít, se kterým se můžete bránit ve všech úhlech a vykrýt jak nepřátelské údery, tak i šípy.
Ty budete střílet pomocí luku také, ale k dispozici jsou i další projektily jako oštěpy a zápalné hrnce plné hořlavého dehtu. Dříve, než jsem si ovládání osahal, kriticky jsem pohlížel na vojáky, kteří běželi slepě do bitvy, než mi došlo, že skutečně uposlechnuli rozkaz svého pána. V půlce hry jsem tak začal využívat přesnějších rozkazů soustředící se na dané skupiny vojáků, což mi ušetřilo život nejedné jednotky.