Vítejte v roce 2075, kde kočky nejenže ovládly Zemi, ale nyní se svými drápy a odvahou vrhají na dobývání nekonečných prostorů vesmíru. Představte si svět, kde se nejlepší z nejlepších kočičích specialistů utkává o kosmickou nadvládu, ve světě, kde je jejich odhodlání nepřekonatelné. V této epické cestě plné lumpáren a raket, jenž tu a tam explodují, se ptáme: Kdo se stane pravým vítězem, kdo položí své tlapky na nekonečné poklady Mléčné dráhy a stane se pravým kosmickým předitelem?
MLEM: Vesmírná agentura, rodinná desková hra, zve hráče do rolí statečných kapitánů kosmických expedic. Avšak nejde o obyčejné průzkumníky – jsou to kočky! Tyto neohrožené čičiny, jenž dávno ovládly Zemi svou neodolatelnou odvahou, nyní míří k ovládnutí celého kosmu, ale jejich nešikovnost může vést ke katastrofám. Hráči se ujmou kormidla kosmické rakety, sahajíc po hvězdách, nebo se budou moci spolehnout na své kočičí instinkty a opustí tak loď dříve, než vše kompletně vzplane. Sláva a obdiv z celého mňoukajícího světa čeká na nejvýjimečnějšího vůdce kočičí kosmické agentury.
Každý z 2 až 5 hráčů dostane sadu kočičích astronautů (malých kartonových žetonů) skládající se z osmi jedinečně ilustrovaných žetonů. Tyto žetony znázorňují odlišnost jednotlivých čičin, resp., jejich schopností. Jedna umí vyskočit díky padáku při explozi, jiná získá dvojnásobek bodů při úspěšném doletu na měsíc, planetu nebo nekonečném vesmíru atd. Tyto žetony na začátku hry jsou umístěné na pevných kartonových deskách každého hráče. Ve své podstatě by ani nemuseli být, ale ilustračně dotváří celou tu kočičí roztomilost tak, aby lahodila dětskému publiku. A moje dcera je tím příkladem, kdy si dlouhé minuty vybírala, za jakou barvu čičin bude hrát – přitom jde jen a pouze o design.
Nicméně, co je potřeba opravdu vyzdvihnout je fakt, že cenovka této hry se aktuálně pohybuje okolo 650 korun a v balení je asi metr dlouhá a třicet centimetrů široká neoprenová herní deska – nikoliv kartonová, ale neoprenová. Navíc hezky zapadne do papírového insertu v krabici. Po tomto herním plánu hráči létají s dřevěnou kosmickou lodí mezi měsíci a planetami po jednotlivých bodech. K jejímu posunu jsou využity šestihranné kostky s hodnotami 1 až 4 a symbolem dodatečného pohonu.
V balení je navíc hromada dalších žetonů sloužících k získávání bodového hodnocení (těch je fakt kotel, s hodnotami 1, 3, 5 a 10), čtyři velké žetony achievmentů (kdo dřív umístí čtyři kočky na planetě získá 5 bodů apod.) a mnoho dalšího pro různé přídavné variace hry, ale o tom si ještě řekněme v závěru této recenze. No a pochopitelně nechybí pořádně velká kartonová raketa na níž hráči umísťují kočky, které vyšlou na danou expedici
Osobně jsem velmi příjemně překvapen, že za relativně příjemnou cenu je krabice nadupaná komponenty a třešničkou na dortu je již jednou opěvovaná neoprenová herní deska. Jasně nejde o 2 vrstvé kartony, což by mimochodem bodlo při umisťování a odebírání malých kočičích žetonů a když už jsem u toho, tak by bylo fajn, kdyby tyto žetony byly dřevěné nebo trošku větších rozměrů. Na druhou stranu, žetony s bodovými hodnotami jsou zas přehnaně velké. A vůbec, oni by vlastně v krabici nemuseli vůbec být, stačilo by, aby na desce bylo počítadlo.
Příprava hry MLEM: Vesmírná agentura je rychlá a jednoduchá, což umožňuje hráčům rychle se ponořit do dobrodružství. Na začátku hry se rozprostře neoprenová podložka a každý hráč si vybere sadu kočičích astronautů a umístí je na svoji desku. Na dosah všech se dají žetony bodů a prvnímu hráči, resp., veliteli v daném kole se dá velká raketa, na níž budou hráči dávat své astronauty, které chtějí v dané expedici vyslat vstříc dobrodružství. Tento velitel nese po dobu celé expedice zodpovědnost za posádku, resp., její pohyb po herním pláně od planet k měsícům až na samotný okraj vesmíru. Tento pohyb se děje za pomocí hodu kostek. Každé políčku obsahuje symboly, které lze použít k posunu. Nicméně vtip je v tom, že jejich použití znamená jejich zanechání na daném poli. V dalším posunu lze využít jen kostky, které velitel nevyužil. Pochopitelně výjimku má symbol dodatečného pohonu (tedy za předpokladu, že na daném poli jej lze použít). V praxi to znamená, že pomalu ale jistě velitel má méně a méně kostek k použití z šestice původních. No a toto celé mohou „rozbít“ ještě schopností některých čičin, jako třeba možnost využití symbolu jedničky pro další posun nebo uzmutí posádce jednu kostku, pakliže se daný hráč rozhodne vystoupit na dané planetě nebo měsíci. A de facto tak uškodit zbytku posádky.
Role posádky v každém kole je jen rozhodnout, zda svého kočičáka chtějí v dané části expedice vysadit nebo pokračovat dál. Prostě takové typické push your luck, protože vzdálenější lokace přinášejí více bodů, což mnohdy může ale taktéž znamenat totální neúspěch. Expedice totiž může skončit fiaskem a návratem všech neumístěných koček zpět na desku hráčů. Konec nastává, jakmile všichni absolvují 11 expedic nebo v momentě, kdy některý z hráčů má ve vesmíru všechny své čičiny. No a posléze dochází na závěrečné bodování.
Celá hra se reálně dá zvládnout ve čtyřech nebo maximálním počtu pěti hráčů okolo 30 až 40 minut. A právě v tomto počtu hráčů se mi zdá nejlépe uzpůsobenou, protože v celém tom širokém vesmíru tak nějak pro všechny málo prostoru. Ve dvou nebo třech hráčích se stane minimálně, že by některé lokace byly obsazeny apod. Herní doba počtem hráčů je ovlivněna minimálně a je příjemné, že během toho, co neaktivní hráči tvoří jen posádku se chtějí zajímat, jak aktivní hráč, resp., velitel dané expedice provádí své činy. Přeci jen, je blbé promeškat okamžik, kdy jste chtěli vystoupit.
MLEM: Vesmírná agentura nabízí také několik variant hry přidávající další zábavu. Mezi tyto varianty patří UFO, díky níž mohou hráči získat extra body, ale také to může znamenat riziko ztráty kostek. Další variantou je Explorace, kde se na dráze objevují žetony s bonusy, které mohou hráči získat, pokud se jim podaří dosáhnout určitých polí. Poslední třetí variantou jsou Tajné mise přinášející hráčům další cíle pro získání dodatečných bodů. Je možné vybrat jen jednu variantu nebo kombinaci všech, což hráčům dává i nějaký ten prvek rozhodování. Navíc tyto mini rozšíření nebo variace, říkejme tomu, jak chcete, přispívají k větší míře znovuhratelnosti. Nicméně vše je řízeno náhodou v podobě hodu kostek. Jasně, analytičtí jedinci, kteří rádi kombinují své tahy tak aby optimalizovali všechny možnosti na herním plánu si tuto hru určitě nepořídí, ale pokud chcete strávit čas s dětmi něčím novým, asi bych se této hry nebál.
CZ Distributor: ADC Blackfire
Počet hráčů: 2 – 5
Přibližná herní doba: 20 – 40 minut (ze zkušenosti 30 – 40 minut)
Doporučený věk: 8+ (zvládnou i o fous mladší hráči)
Článek DESKOVKA: MLEM: Vesmírná agentura – závod čičin o nadvládu nad vesmírem se nejdříve objevil na GAME PRESS.