TEST: KIWI Design Link kabely (5m) pro připojení VR headsetů k PC
Pokročilejší uživatelé VR headsetů již jistě tuší, k čemu se takové Link kabely mohou hodit. Kvalita hraní PCVR titulů je přímo úměrná kvalitě propojovacího kabelu a není tak divu, že je na trhu po těchto produktech velká poptávka, a to především z herní komunity.
V minulém testu produktů od společnosti KIWI Design jsme se podívali na SPC Strap s výkonnou baterií pro Quest 2 a 3 a vertikální RGB stojánek s podporou single-point-charging technologie. Dnes se podíváme na neméně důležité součásti domácího VR ekosystému. K dispozici máme dva druhy propojovacích kabelů.
Oba modely měří úctyhodných 5 metrů a na první pohled je vcelku komplikované je od sebe rozeznat. Rozdíly jsou v nich ale markantní a i jejich správné použití se liší. V segmentu VR Link kabelů nejde jen o design, přenosovou rychlost, ale v neposlední řadě také o odolnost.
Link Cable 16FT (kompatibilní s Questy a Pico 4) 6/10
Jako prvnímu se podíváme na zoubek propojovacímu kabelu, který je z dnešní dvojce ten levnější. Výrobce slibuje kompatibilitu s Meta Quest 1, 2, 3 a novým modelem od značky Pico. USB-A na USB-C slouží k jednoduchému propojení VR headsetu s vaším počítačem, díky čemuž si můžete užít PCVR hry snadno a rychle. KIWI Design ale varují, že tento typ kabelu není vhodný pro nabíjení, má však jiné přednosti.
Díky USB 3.0 se přenosová rychlost pohybuje od 2.5 až do 3.2Gbps přičemž tyto hodnoty závisí na výkonu vašeho PC. Zmiňovat hraní VR her a být přitom připojený k PC je věc, která má své výhody i nevýhody. Pokud jste si koupili Meta Quest i právě díky absenci kabelů a nutnosti je používat, tak vás možná tato možnost ani neláká. Quest ale po připojení k PC může nabídnout mnohem ostřejší obraz. Před Questem 3 jsem používal PS VR a vždy jsem měl neustále obavy o kabel, který se neustále někde motal a já na něj šlapal nebo za něj nechtěně tahal a není tak divu, že jsem musel headset poslat na reklamaci právě kvůli kabelu…
KIWI Design ve svém popisu produktu tvrdí, že byl kabel testován 5000x a při standardním používání by měl uživatelům vydržet až 6 let. Z logiky věci je jasné, že tuto skutečnost nejsem schopen otestovat. Na jednu stranu si neumím představit, že nám dnešní přenosové rychlosti budou za nějakých 6 let stačit, ale na druhou stranu mě tuhost a kvalita zpracování kabelu relativně uklidňovala. Na mysli mám především pružné koncovky, které se sice zprvu nezdály moc elastické, ale po pár dnech používání se rozhýbaly a nemůžu si je vynachválit.
Samozřejmostí je koncovka USB-C vytvořena do tvaru L tak, aby vše zapadalo nejen do dnešních VR standardů, ale především aby vše sedělo do ekosystému výrobků KIWI Design. Ačkoliv se jedná o prémiový kabel, který toho umí více, než se na první pohled může zdát, tak jej vozím jen v cestovním VR kufříku. Onu zodpovědnost propojovat můj Quest 3 s PC si totiž zasloužil druhý kabel, který nám Kiwi poskytnuli.
Link Cable 16FT s kabelovou sponkou 9/10
Oproti kabelu, se kterým jsem vás seznámil výše, zde najdeme několik málo rozdílů. Jedním z těch méně nápadných, o to ale zásadnějších je kompatibilita. V popisu produktu zde nenajdeme jen klasické Meta Questy a Pico 4, ale navíc i Meta Quest Pro. To na první pohled výraznější změnou je obsah balení. V něm totiž nalezneme dvě kabelové sponky. Jedna z nich slouží k lepšímu vedení kabelu do napájecího portu headsetu a je tak opatřen páskem se suchým zipem. Díky tomuto mechanismu byste měli býti schopno jej připevnit na téměř jakýkoliv popruh třetích stran. (všechny popruhy od KIWI Design je mají v základním balení)
Druhou sponku pak pomocí 3M lepky připevníte přímo na váš stolní počítač. Kabel je tak chráněn na obou stranách a v kombinaci s jeho odolností (pocínovaný plášť) a flexibilitou by vám ve hraní divokých stříleček či jiných akčních titulů nemělo nic bránit.
Pojďme ale zpět k tvrdým faktům a datům. Maximální přenosová rychlost tohoto Link kabelu je úctyhodných 5Gbps. Oproti výše testovanému jmenovci je tento model vhodný i pro nabíjení a zvládne skousnout napětí až 3A a vy se tak nemusíte strachovat o stav baterie headsetu. KIWI Design na svých stránkách upozorňuje, že byste si před zakoupením měli zkontrolovat, zda tento kabel podporuje vámi používanou grafickou kartu.
Na závěr bych měl také zmínit samotnou délku. Testované kabely měřili oba celých 5 metrů, ale vybrat si můžete ze dvou délek. Musím ale zmínit, že délka 5 metrů byla zcela vyhovující pouze v případě kabelu, kterému jsme se věnovali jako druhému. A to díky jeho měkkosti a ohebnosti. První recenzovaný kabel naopak působil pevněji, ale hůře se s ním operovalo a v jeho případě by mi nevadila délka kratší.
Upřímně si nejsem zcela jistý, jak velký je na trhu hlad po tomto typů kabelů, ale platí zde stejná formule, jako u drtivé většiny VR příslušenství. Oba dnes testované kabely mají kvalitativně navrch oproti originálnímu Link kabelu od Oculusu, potažmo Mety. Stejně jako u popruhů na hlavu je i zde ten rozdíl vcelku markantní a pokud patříte do cílové skupiny a podobný kabel potřebuje, tak s těmito dvěma určitě nešlápnete vedle. Odolnost, přenosová rychlost a flexibilita jsou těmi hlavními selling-pointy a také hlavními body, ve kterých mají náskok před konkurencí v podobě Mety.
Test SPC strapu s baterií a RGB vertikálního stojánku od KIWI Design si můžete připomenou níže.
TEST: KIWI Design RGB Nabíjecí stanice a SPC Battery Strap pro Meta Quest 3
Článek TEST: KIWI Design Link kabely (5m) pro připojení VR headsetů k PC se nejdříve objevil na GAME PRESS.