FreshRSS

Normální zobrazení

Jsou dostupné nové články, klikněte pro obnovení stránky.
PředevčíremHlavní kanál
  • ✇GAME PRESS
  • TEST: KIWI Design Link kabely (5m) pro připojení VR headsetů k PCJiří Morávek
    Pokročilejší uživatelé VR headsetů již jistě tuší, k čemu se takové Link kabely mohou hodit. Kvalita hraní PCVR titulů je přímo úměrná kvalitě propojovacího kabelu a není tak divu, že je na trhu po těchto produktech velká poptávka, a to především z herní komunity. V minulém testu produktů od společnosti KIWI Design jsme se podívali na SPC Strap s výkonnou baterií pro Quest 2 a 3 a vertikální RGB stojánek s podporou single-point-charging technologie. Dnes se podíváme na neméně důležité součásti d
     

TEST: KIWI Design Link kabely (5m) pro připojení VR headsetů k PC

9. Červen 2024 v 16:59

Pokročilejší uživatelé VR headsetů již jistě tuší, k čemu se takové Link kabely mohou hodit. Kvalita hraní PCVR titulů je přímo úměrná kvalitě propojovacího kabelu a není tak divu, že je na trhu po těchto produktech velká poptávka, a to především z herní komunity.

V minulém testu produktů od společnosti KIWI Design jsme se podívali na SPC Strap s výkonnou baterií pro Quest 2 a 3 a vertikální RGB stojánek s podporou single-point-charging technologie. Dnes se podíváme na neméně důležité součásti domácího VR ekosystému. K dispozici máme dva druhy propojovacích kabelů.

 

Oba modely měří úctyhodných 5 metrů a na první pohled je vcelku komplikované je od sebe rozeznat. Rozdíly jsou v nich ale markantní a i jejich správné použití se liší. V segmentu VR Link kabelů nejde jen o design, přenosovou rychlost, ale v neposlední řadě také o odolnost.

Link Cable 16FT  (kompatibilní s Questy a Pico 4)                                                                                                                                 6/10

Jako prvnímu se podíváme na zoubek propojovacímu kabelu, který je z dnešní dvojce ten levnější. Výrobce slibuje kompatibilitu s Meta Quest 1, 2, 3 a novým modelem od značky Pico. USB-A na USB-C slouží k jednoduchému propojení VR headsetu s vaším počítačem, díky čemuž si můžete užít PCVR hry snadno a rychle. KIWI Design ale varují, že tento typ kabelu není vhodný pro nabíjení, má však jiné přednosti.

Díky USB 3.0 se přenosová rychlost pohybuje od 2.5 až do 3.2Gbps přičemž tyto hodnoty závisí na výkonu vašeho PC. Zmiňovat hraní VR her a být přitom připojený k PC je věc, která má své výhody i nevýhody. Pokud jste si koupili Meta Quest i právě díky absenci kabelů a nutnosti je používat, tak vás možná tato možnost ani neláká. Quest ale po připojení k PC může nabídnout mnohem ostřejší obraz. Před Questem 3 jsem používal PS VR a vždy jsem měl neustále obavy o kabel, který se neustále někde motal a já na něj šlapal nebo za něj nechtěně tahal a není tak divu, že jsem musel headset poslat na reklamaci právě kvůli kabelu…

KIWI Design ve svém popisu produktu tvrdí, že byl kabel testován 5000x a při standardním používání by měl uživatelům vydržet až 6 let. Z logiky věci je jasné, že tuto skutečnost nejsem schopen otestovat. Na jednu stranu si neumím představit, že nám dnešní přenosové rychlosti budou za nějakých 6 let stačit, ale na druhou stranu mě tuhost a kvalita zpracování kabelu relativně uklidňovala. Na mysli mám především pružné koncovky, které se sice zprvu nezdály moc elastické, ale po pár dnech používání se rozhýbaly a nemůžu si je vynachválit.

Samozřejmostí je koncovka USB-C vytvořena do tvaru L tak, aby vše zapadalo nejen do dnešních VR standardů, ale především aby vše sedělo do ekosystému výrobků KIWI Design. Ačkoliv se jedná o prémiový kabel, který toho umí více, než se na první pohled může zdát, tak jej vozím jen v cestovním VR kufříku. Onu zodpovědnost propojovat můj Quest 3 s PC si totiž zasloužil druhý kabel, který nám Kiwi poskytnuli.

Link Cable 16FT s kabelovou sponkou                                                                                                                                                  9/10

Oproti kabelu, se kterým jsem vás seznámil výše, zde najdeme několik málo rozdílů. Jedním z těch méně nápadných, o to ale zásadnějších je kompatibilita. V popisu produktu zde nenajdeme jen klasické Meta Questy a Pico 4, ale navíc i Meta Quest Pro. To na první pohled výraznější změnou je obsah balení. V něm totiž nalezneme dvě kabelové sponky. Jedna z nich slouží k lepšímu vedení kabelu do napájecího portu headsetu a je tak opatřen páskem se suchým zipem. Díky tomuto mechanismu byste měli býti schopno jej připevnit na téměř jakýkoliv popruh třetích stran. (všechny popruhy od KIWI Design je mají v základním balení)

 

Druhou sponku pak pomocí 3M lepky připevníte přímo na váš stolní počítač. Kabel je tak chráněn na obou stranách a v kombinaci s jeho odolností (pocínovaný plášť) a flexibilitou by vám ve hraní divokých stříleček či jiných akčních titulů nemělo nic bránit.

Pojďme ale zpět k tvrdým faktům a datům. Maximální přenosová rychlost tohoto Link kabelu je úctyhodných 5Gbps. Oproti výše testovanému jmenovci je tento model vhodný i pro nabíjení a zvládne skousnout napětí až 3A a vy se tak nemusíte strachovat o stav baterie headsetu. KIWI Design na svých stránkách upozorňuje, že byste si před zakoupením měli zkontrolovat, zda tento kabel podporuje vámi používanou grafickou kartu.

Na závěr bych měl také zmínit samotnou délku. Testované kabely měřili oba celých 5 metrů, ale vybrat si můžete ze dvou délek. Musím ale zmínit, že délka 5 metrů byla zcela vyhovující pouze v případě kabelu, kterému jsme se věnovali jako druhému. A to díky jeho měkkosti a ohebnosti. První recenzovaný kabel naopak působil pevněji, ale hůře se s ním operovalo a v jeho případě by mi nevadila délka kratší.

Upřímně si nejsem zcela jistý, jak velký je na trhu hlad po tomto typů kabelů, ale platí zde stejná formule, jako u drtivé většiny VR příslušenství. Oba dnes testované kabely mají kvalitativně navrch oproti originálnímu Link kabelu od Oculusu, potažmo Mety. Stejně jako u popruhů na hlavu je i zde ten rozdíl vcelku markantní a pokud patříte do cílové skupiny a podobný kabel potřebuje, tak s těmito dvěma určitě nešlápnete vedle. Odolnost, přenosová rychlost a flexibilita jsou těmi hlavními selling-pointy a také hlavními body, ve kterých mají náskok před konkurencí v podobě Mety.

Test SPC strapu s baterií a RGB vertikálního stojánku od KIWI Design si můžete připomenou níže.

TEST: KIWI Design RGB Nabíjecí stanice a SPC Battery Strap pro Meta Quest 3

 

Článek TEST: KIWI Design Link kabely (5m) pro připojení VR headsetů k PC se nejdříve objevil na GAME PRESS.

  • ✇GAME PRESS
  • TEST: KIWI Design RGB Nabíjecí stanice a SPC Battery Strap pro Meta Quest 3Jiří Morávek
    Pokud patříte mezi hrdé majitele jednoho z VR headsetů, tak jste již pravděpodobně řešili problémy jak svůj přístroj skladovat, jak jej nabíjet a v neposlední řadě také to, jak jej co nejlépe používat. Společnost Meta v tomto směru nepřichází s řešeními, které by byly hodny ovací. Nelze se tak divit, že po této díře na trhu skáče řada dalších společností. Některým se to daří méně, některým poněkud více. A některým se to daří dokonce takovým způsobem, že jejich produkty jsou následně distribuován
     

TEST: KIWI Design RGB Nabíjecí stanice a SPC Battery Strap pro Meta Quest 3

29. Květen 2024 v 19:07

Pokud patříte mezi hrdé majitele jednoho z VR headsetů, tak jste již pravděpodobně řešili problémy jak svůj přístroj skladovat, jak jej nabíjet a v neposlední řadě také to, jak jej co nejlépe používat. Společnost Meta v tomto směru nepřichází s řešeními, které by byly hodny ovací. Nelze se tak divit, že po této díře na trhu skáče řada dalších společností. Některým se to daří méně, některým poněkud více. A některým se to daří dokonce takovým způsobem, že jejich produkty jsou následně distribuovány s oficiální nálepkou Made for Meta. A právě mezi ně patří KIWI Design.

Zástupci této společnosti nám poslali výběr ze své řady produktů, které si postupně všechny otestujeme. Dnes začínáme dvojící produktů, u kterých lze hned na první pohled vidět, že při jejich navrhování se myslelo i na ty nejmenší detaily a potřeby uživatelů. To ovšem neznamená, že jsem během testování nepřišel na nějaké detaily, které mi příliš radost neudělali. Tak pojďme na to!

Jako první si otestujeme SPC Battery Strap, následně RGB nabíjecí stanici a nakonec se podíváme na to, jak jdou spolu tyto dva produkty dohromady a zda si v něčem neodporují.

SPC Battery Head Strap pro Meta Quest

Není žádným tajemstvím, že náhlavní popruh, který je defaultně dodáván společně s Questem je velmi obyčejný a kvalitativně také příliš neexceluje. Proto je také často Strap tím prvním vylepšením, po kterém se nový majitelé ohlížejí.

Balení obsahuje Strap s baterií, polštářek pro opření hlavy s pásem přes hlavu a sponku, která slouží k bezpečnému vedení napájecího kabelu. Než se pustím do popisu samotného Strapu, tak musím zmínit styl zabalení obou produktů. KIWI Design nepatří mezi laciné značky a slovu Design v jejich názvu styl balení určitě ostudu nedělá. Po otevření pevné krabice vás přivítá logo společnosti a také její motto: Make Things Better.

Nečekejte žádnou stavebnici. Strap se skládá ze dvou základních části, jejichž spojení zabere sotva pár vteřin. Následně stačí jen umístit sponku, zacvaknout do ní napájecí kabel a popruh je připraven na připojení ke Questu. Zprvu jsem si nebyl příliš jistý kvalitou zpracování, ale po několika jemných „zaždímání“ mi bylo jasné, že o nějaké praskliny nebo jiné poškození nemusím mít strach.

Dalším faktorem, který mi při čekání na doručení balíků ležel v hlavě, byla následná váha celé soupravy. Strap má totiž v sobě zabudovanou velkou baterii a já měl tak jemné obavy o mé krční svalstvo. Tento problém ale řeší vrchní popruh, který ubírá značnou část celkové váhy a díky jeho široké a měkké konstrukci o něm během hraní ani nevíte. Baterie si zabírá celou zadní stranu a v jejím středu najdeme aretační kolečko, kterým lze měnit velikost Strapu podle velikosti hlavy. Nesmí samozřejmě chybět USB-C konektor pro napájení a 4 indikační diody stavu baterie. Z její levé strany vede skrze již zmiňovanou sponku kabel a jak už asi tušíte, tak ani tento kabel není tak úplně obyčejný.

Jeho kouzlo spočívá ve dvojité zalomené koncovce, SPC, ke které se dostanee ještě později. Jeden vývod je klasické USB-C, pro přímé napájení Questu, druhý je pak na spodní straně a má podobu magnetické 3-pin koncovky, která je ideální spojkou s vertikální napájecí stanicí, kterou si rozebereme později. Zde bych ocenil, kdyby šlo kabel linoucí se z baterie zasunout o několik centimetrů zpět k baterii. V tomto stavu totiž nelze měnit jeho délku a uživatelům s menší hlavou tak kabel tvoří nepřirozenou vlnu na levé straně headsetu. Jedná se ale jen čistě o estetický problém. Obecně je konstrukce vcelku standardní a v této podoby se drží i další výrobci. To pravé kouzlo Battery Strapu od KIWI Design pro mě spočívá v baterii a jejím výkonu.

Baterie má kapacitu 6400mAh a výrobce udává, že by měla prodloužit dobu užívání o 2 až 4 hodiny. Toto tvrzení jsem samozřejmě musel ověřit. Šel jsem na to po svém a v Questu jsem si zapnul poslední zápas českých hokejistů v základní skupině. Sledování probíhalo skrze originální prohlížeč, přes WiFi a při zapnuté smíšené realitě, která je na výdrž baterie náročnější. Přestávky jsem navíc strávil hraním Eleven Table Tennis a Beat Saberu. Výsledek? Kapacitu baterie jsem zkontroloval hned po skončení zápasu a stav baterie byl 100%, navíc baterie indikovala, že stále probíhá dobíjení z externí baterie Strapu. Bylo mi jasné, že se headset za dobu testování určitě nevybije, ale překvapil mě fakt, že se vestavěná baterie stíhala po celou dobu plně dobíjet. Palec hore!

SPC Battery Head Strap pro Meta Quest – 9/10

RGB Vertical Charging Stand

Druhou a neméně důležitou součástí komba je vertikální stojánek s RGB podsvícením. Ten vám dorazí ve stejně stylovém balení jako Strap. Zde se ovšem budete muset trochu snažit. Stojánek je totiž rozložen na několik částí. Jeho sestavení je otázkou několika málo vteřin. Základna je solidní pevná a díky své vyšší váze se nemusíte bát, že byste jej nějakým šťouchnutím převrhli. Na základnu pak navazuje hlavní kostra, což je jediný kousek této skládačky, se kterou jsem měl z hlediska provedení problém. Po zacvaknutí na základnu se v mém případě jemně vrtěla a neseděla stoprocentně. Na tuto kostru se následně nacvakne odkládací plocha s RGB rámováním a USB-C vývodem pro napájecí kabel. Na její spodní straně se nachází nejen dva praktické držáky na ovladače, ale také chytré ovládání podsvícení. Přepínat můžete mezi klasickými barvami i oblíbenou duhovou kombinací. V případě, že se vám barvičky nelíbí nebo vám podsvícení nevyhovuje, lze RGB vypnout.

Největší problém jsem měl s rozměry odkládací plochy. Pokud máte menší hlavu, tak tento odstavec klidně přeskočte a radujte se. Po nastavení Strapu na velikost mi příjemnou se mi několikrát stalo, že mi headset sjel ze stojánku dozadu a zůstal viset v nepřirozené pozici. Zadní část odkládací plochy je totiž poměrně krátká a není zde žádný výčnělek, který by sesunutí mohl zabránit. Pevně věřím, že nebudu jediný s tímto problémem. Řešení se mi nabízelo několik: a) stáhnout pásek headsetu na velikost, která ze stojánku nespadne nebo za b) při každém odkládání brýlí být extrémně opatrný. Ani jedna z těchto možností není příliš praktická a uživatelsky přívětivá. Momentálně tyto trable řeším možností A a přemýšlím nad nějakým vylepšením pomocí 3D tiskárny. Pevně ale věřím, že se k této části sestavy KIWI Design nějak postaví a dojde k potřebným vylepšením.

Tou nejzajímavější částí stojánku je měkký a ohebný kabel tyčící se přesně do prostoru, kde má odložený headset konektor pro nabíjení. A zde přichází to pravé kouzlo v kombinaci Strapu a tohoto stojánku. Mám na mysli onu zkratku SPC – Single Point Charging. Ve chvíli, kdy odložíte headset s SPC Battery popruhem na KIWI Design stojánek, začne se nabíjet jak VR headset, tak i přídavná baterie na Strapu. Vše je propojeno skrze magnetické spojky na kabelu Strapu a zmiňovaném měkkém kabelu vedoucího ze stojánku, který si spolehlivě poradí s různými úhly. Nebýt mého problému s velikostí problému, jednalo by se o absolutně perfektní a přívětivé řešení. I tak bych ale měl řadu nápadů na zlepšení stojánku. Kromě delší plochy pro odpočinek zadní strany Strapu, bych rozšířil otvory pro ovladače a plochu, na které leží hlavní část headsetu, bych vyměnil za něco s protiskluzovou ochrannou.

RGB Vertical Charging Stand – 7/10

 

Pokud si vyberete produkty KIWI Design s certifikátem Made for Meta do svého VR ekosystému, tak určitě neprohloupíte. Poměr ceny a výkonu je zde výborný a kromě praktické souhry od těchto produktů můžete v neposlední řadě čekat to, že vám ozdobí váš herní kutloch, stůl či pracovní plochu. Sice zde lze objevit několik nedodělků, ale i přes své výtky musím uznat, že plusy převažují mínusy. 

KIWI Design nám na test poskytnulo i další své produkty. Na test dvou velmi zajímavých 5 metrů dlouhých Link kabelů, ochrany čoček a gripů pro Quest 3 ovladače se podíváme zase příště. 

Článek TEST: KIWI Design RGB Nabíjecí stanice a SPC Battery Strap pro Meta Quest 3 se nejdříve objevil na GAME PRESS.

❌
❌