FreshRSS

Normální zobrazení

Jsou dostupné nové články, klikněte pro obnovení stránky.
PředevčíremHlavní kanál
  • ✇GAME PRESS
  • RECENZE: Crown Wars: The Black Prince – Rytíři v rozbité zbrojiOndřej Kašpárek
    Středověký X-COM zasazený do ve hrách relativně neprozkoumaného období stoleté války zní vlastně jako fajn nápad. Jenže Crown Wars je po vydání v tak bídném technickém stavu, že i přes některé opravdu povedené prvky musím před koupí minimálně majitele konzole od SONY důrazně varovat… Recenzovaná verze: PlayStation 5 Dojmy z nové taktické strategie Crown Wars: The Black Prince (dále jen CW) jsou tak rozporuplné, jak jen to je možné. Pod nánosem neodpustitelných technických problémů se totiž skrýv
     

RECENZE: Crown Wars: The Black Prince – Rytíři v rozbité zbroji

30. Květen 2024 v 14:42

Středověký X-COM zasazený do ve hrách relativně neprozkoumaného období stoleté války zní vlastně jako fajn nápad. Jenže Crown Wars je po vydání v tak bídném technickém stavu, že i přes některé opravdu povedené prvky musím před koupí minimálně majitele konzole od SONY důrazně varovat…

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Dojmy z nové taktické strategie Crown Wars: The Black Prince (dále jen CW) jsou tak rozporuplné, jak jen to je možné. Pod nánosem neodpustitelných technických problémů se totiž skrývá regulérně možná ne skvělá, ale rozhodně slušná taktická tahovka. Stáli jsme tak před dilematem, či pár dní počkat s nadějí, že autoři alespoň ty nejpalčivější problémy odstraní, nebo nedohranou a rozbitou hru shrnout se sníženou známkou. Kdy (a jestli… hra má podle všeho dost mizerné prodeje) bude nutná záplata vydána je však ve hvězdách, připravte se tedy na řádky převážně negativní lamentace na adresu autorů. Doporučuji tedy v případě, že vás hra přeci jen zaujme, počkat na opravy.

Zdánlivě opuštěné bojiště je poseto překážkami za které se je možné schovat. Najde se i ničivá balista či katapult.

Můj dům, můj hrad… a blyštiví rytíři v něm

Hráč se ujímá jednoho ze čtyř rodů, které se však liší víceméně pouze startovními bonusy, a jakožto lord panství ve Francii zmítané stoletou válkou musí nejen přežít, ale také zastavit zlo, jež nenápadně tahá za nitky osudu na pozadí zuřícího konfliktu mezi Angličany a roztřepenými francouzskými frakcemi. Středobodem vašeho snažení se po krátkém úvodu stává polorozpadlé sídlo, ze kterého vysíláte skupiny svěřenců do krvavých bitev o budoucnost Francie. Sídlo a jeho jednotlivé budovy, kde nechybí kasárna k ubytování vašich společníků, kovárna, kde kováři přichází se stále lepšími zbraněmi a brněním, ale třeba i šatlava, kam lze uvěznit některé nepřátele z čehož plynou také pasivní bonusy pro vaše jednotky, lze za sesbírané suroviny vylepšovat.

V kasárnách se dají rekrutovat nové jednotky. Těm na vyšší úrovni však poté v boji schází kvůli jednomu z bugů část zdraví. 

Hlavní náplň hry však tvoří taktické souboje. Jednotlivé mise lze jednoduše rozdělit na ty příběhové hlavní, které splnit prostě musíte a teoreticky je jedno kdy a vedlejší časově omezená střetnutí. Náplň nepovinných střetnutí se naštěstí neomezuje pouze na nutnost vybít všechny nepřátele… někdy musíte zachránit rukojmí a s ním poté uprchnout, jindy zase zajmout či zabít určitou jednotku a poté urychleně opustit bojiště s posilami za patami.

Příběhové mise obsahují často i krátké cutscény. Tenhle záběr vypadá i celkem působivě. Je však spíše výjimkou.

Kuše a halapartny

Různých tříd postav je celkem šest, přičemž Gunnera je nejprve nutné odemknout v rámci kampaně. Každé „povolání“ má samozřejmě svoje výhody a unikátní schopnosti. Crusader je tak přirozený tank, který však obouručními zbraněmi dokáže rozdávat i slušné poškození hned několika příhodně postaveným nepřátelům najednou, Beastmastera na bojiště vždy doprovází věrný zvířecí společník v podobě psa či medvěda, Alchemist se specializuje na ničivé i léčivé lektvary a podobně. S přibývajícími zkušenostmi se možnosti jednotlivých tříd rozrůstají a je třeba zmínit i velmi povedený systém zbraní z nichž každá již svým základním útokem funguje trochu jinak a další schopností rovněž přichází společně s mistrovstvím používání dané zbraně určitou postavou.

Alchymista Godfreid Balmer právě utržil zranění. Ještě jedno a je definitivně po něm. Že tomu tak je, vám však hra nikde neřekne. Grafický bug se totiž objevil i při volbě obtížnosti, kde by tato informace jinak měla být obsažena. 

Fajn doplňkem jsou i balisty, katapulty a další interaktivní objekty na bojišti, které dokáží v řadách nepřátel napáchat pořádnou paseku. Souboje tak dokáží být příjemně taktické a napínavé. Samozřejmě ani tady není problém netrefit pečlivě naplánovaný útok s údajnou 95% šancí na úspěch. Bojovat budete většinou proti přesile či vlnám nepřátel. Vaše jednotky jsou však ve výhodě jelikož oproti nepřátelům mají k dispozici jednu akci navíc a za kolo mohou útočit až dvakrát a jednou se přesunout.

Možnosti customizace bojovníků jsou vcelku pestré. Nepochopitelně však nelze editovat jméno. Bandu kamarádů si tak nevytvoříte.

Souboje tvoří páteř hry a jsou vlastně dobré. Soubojový systém se svými nápady a pravidly funguje zdatně a taktické hody baví…. tedy když hra funguje jak má, což je však ono velké úskalí, na které jsem narážel již zpočátku.

Early Access?

V současnosti hra jednoduše trpí tak zásadními bugy, že její hraní momentálně prakticky postrádá smysl. Jen pár příkladů za všechny:

1.) Při každém novém spuštění hry se obtížnost kampaně nesmyslně vyresetuje na tu nejnižší a je ji ručně třeba opět zvýšit (samozřejmě pokud máte o výzvu zájem).

2.) Verbovaným jednotkám na vyšších úrovních se špatně přičítá zdraví, na začátku mise jsou tak „zranění“. Jediným řešením je tak verbovat vždy parťáky na úrovni jedna a úmorně je vylepšovat ve hře.

3.) Při vašem tahu se občas stane, že nelze provést žádná akce a je tak třeba pustit k akci soupeře. Vzhledem k existenci permanentní smrti a úmorně dlouhé doby rekonvalescence zraněných hrdinů je to problém a otravný HERO mód, spočívající v omezení ukládání, je tak vlastně nehratelný pokud nechcete přijít o nervy.

4.) Kamera při akcích nepřítele snímá naprosto nesmyslné části herní plochy a nevíte, co se při tahu soupeře přesně stalo. Nehledě na to, že se většinou při akci protistrany hra šíleně seká.

5.) Grafické bugy, kdy se občas nespustí animace útoku nejsou tolik časté a není problém je zkousnout. Občas se však jednotka zobrazuje na jiném políčku, než kde skutečně stojí.

6.) Spousta dalších možná méně závažných nepříjemností, které dělají hraní příjemné asi jako vyrážku na varlatech.

Přehlednosti by prospělo, kdyby měli nepřátelé při boji také vlastní ikonky.

Poslední kapkou pro mě osobně bylo, když jsem zjistil, že u hry vůbec nefungují trofeje. Z diskusních fór je navíc patrné, že verze pro Xbox i PC mají svoje specifické problémy a majitele některých počítačových sestav nejsou momentálně hru schopni ani spustit! Do nebe volající mi přijde fakt, že před vydáním hry na Steam stránce hry vydavatel zveřejnil seznam problémů, kterých jsou si vědomi. A ano, mnoho z nich je pro slušný chod hry naprosto stěžejních, nehledě na to, že hráči přichází neustále s dalšími. Hra samozřejmě vyšla i tak…

Mapa Francie odkud si budete vybírat mise. Tahle hlavní vám kromě posunu v příběhu po splnění dopřeje i solidní zásobu surovin. 

Slabiny, co ani záplata nezalátá

Tragický technický stav je rozhodně tím nejpalčivějším úskalím. I tak by se našlo i pár zjevných slabin, které se patchem rozhodně nespraví. Prakticky hned si všimnete opravdu vyloženě špatného dabingu a podprůměrné grafiky zejména v cutscénách. Příběh je vyprávěn hodně zmateně a velmi brzy o něj absolutně ztratíte zájem. Hra úplně nesmyslně nekomunikuje s hráčem některé své základní principy a na některé prvky hratelnosti přijdete jedině metodou pokus omyl. Tutoriál přitom až na seznam buffů a debuffů (rovněž často špatně vysvětlených) úplně absentuje, jako by autoři doufali, že tápající hráči si připlatí za krásných pět EURO navíc Strategy Guide. Lépe by se rozhodně dalo vyřešit i ovládání, i když na to si není problém zvyknout. Umělá inteligence nepřátel není špatná a logicky útočí na oslabené jednotky, či využívají krytů. Občas však nastane kiks, jako když se jeden z rytířů nepřítele po aktivaci schopnosti rozběhl na úplně nesmyslnou stranu.

Po grafické stránce hra vypadá divně zejména v cutscénách. Ještě horší je to v pohybu a ve chvíli, kdy některá z postav promluví. 

CW je tak potencionálně velmi zajímavá taktická strategie s atraktivním zasazením, kterou si však zabili samotní autoři, či vydavatel hry NACON. O budoucnost stavu hry mám regulérně strach, jelikož ani týden po vydání není nic opraveno a autoři Artefacts Studio z nějakého důvodu na svých webových stránkách hru úplně ignorují jako by ani neexistovala. Na místě je tak důrazné varování všech, kdo by si snad chtěli hru v nejbližších dnech pořídit. Dokud se neopraví některé z největších chyb, nedává koupě moc smysl a já sám dohrání hry musel chtě nechtě odložit na později. Při cestě za záchranou středověké Francie bych jinak mohl také přijít o rozum nebo vzteky rozbít stále nedostatkový PlayStation Portal, na který se jinak hra hodí naprosto ideálně.

Vývojáři: Artefacts Studio

Vydavatel: Nacon

Datum vydání: 23. května 2024

Cena v PS Store: 1.189,- Kč

Multiplayer: Ne

Platformy: PlayStation 5 (Recenze), Xbox Series X/S, Xbox One, PC

Herní doba: teoreticky vyšší desítky hodin, já to však vzdal po dvaceti

Článek RECENZE: Crown Wars: The Black Prince – Rytíři v rozbité zbroji se nejdříve objevil na GAME PRESS.

  • ✇GAME PRESS
  • DESKOVKA: ECOS: První kontinent – Co kdyby všechno začalo jinak?…Miloš Jedlička
    Co kdyby vznik Země proběhl jinak? Ve hře ECOS se stanete přírodními silami, které tvoří planetu. Každý má však rozdílnou představu o její velkolepé podobě. Dostanete šanci formovat a utvářet svět, který je trochu odlišný od toho našeho. Jakým krajinám, biotopům a druhům se bude dařit, bude záležet jen na vás. ECOS, novinka na českých pultech, která vznikla již v roce 2019, sklízí mezinárodně skvělá hodnocení. Je až neuvěřitelné, jak vývoj hry dokázal dostat k dokonalosti myšlenku „easy to learn
     

DESKOVKA: ECOS: První kontinent – Co kdyby všechno začalo jinak?…

26. Únor 2024 v 08:36

Co kdyby vznik Země proběhl jinak? Ve hře ECOS se stanete přírodními silami, které tvoří planetu. Každý má však rozdílnou představu o její velkolepé podobě. Dostanete šanci formovat a utvářet svět, který je trochu odlišný od toho našeho. Jakým krajinám, biotopům a druhům se bude dařit, bude záležet jen na vás.

ECOS, novinka na českých pultech, která vznikla již v roce 2019, sklízí mezinárodně skvělá hodnocení. Je až neuvěřitelné, jak vývoj hry dokázal dostat k dokonalosti myšlenku „easy to learn, hard to master“ a my si nyní ukážeme proč je tomu tak. Připravte si skupinku ideálně tří nebo čtyř přátel a jdeme na to!

Vytváření alternativní Zeměplochy se přeci neudělá samo. Dostáváme se tak do rolí samozvaného božstva, kde naším cílem není nic jiného než přetvoření nádherné scenérie plné zvířat do představy nám vysněné. Z původních čtyř políček, se kterými začínáme na herním plánu, tak začnou vznikat obrovské oblasti, které budou mít svůj význam při vzniku flory a fauny. V každém případě tím nejlepším strůjcem událostí může být pouze jediný z nás, a tak dosažením určitého milníku bodů (většinou 80) hra končí. Předem tedy není stanovený počet kol, avšak celá hra se vejde většinou do hodinky. Časovému intervalu dává za pravdu i fakt, že dobrá polovina hry se jede simultánně čili čekání na ostatní je zde pouze minimální.

Hra je plná unikátních a perfektně fungujících mechanik, které sice samostatně jinde naleznout můžete, ale zde je vše dohromady posunuto ještě o úroveň výše. Očekávejte tak kombinaci pokládání hexových polí, která standardně vytváří biom pro život, společně s kartami, jež spouští efekty při zaplacení jejich ceny a ve finále náhodné tahání elementárních kamenů z krásného plátěného pytlíku, které tvoří pocit Osadníků z katanu, aneb získaní efektu pro všechny hráče, ať už na zaplacení ceny karty, či otočení univerzální destičky hráče. Pokud se dokonce držíte základního setupu hry, tak můžete očekávat v ruce příjemně vybalancované karty pro každého z Vás, aniž byste se museli o něco starat a bát se, že si někdo hru neužije.

U kamenů se ještě musíme zastavit, jelikož zkrátka dělají alfu a omegu celého opusu. Elementů je hned několik a každý z nich je potřeba na jiné typy karet. Několikrát se však stane, že zkrátka nemůžete daný element nikde využít. Na to však vývojáři mysleli a každý hráč má k dispozici svoji univerzální destičku, kterou otáčí za každý element, který jinde nevyužil. Za každé druhé nebo třetí otočení tak hráč získá efekt, který by třeba ani jinde získat nemohl, jako je líznutí nové karty, či zahrání nové karty. Vše má tak svůj řád a nikdy nelitujete dané situace. Vytažení elementu tak ztrácí na frustraci a získává na zábavě.

Za zmínku ještě určitě stojí zvířata, která hrají obrovskou roli při vytváření světa ECOS. Dobrá třetina karet nějakým způsobem interaguje se specifickým druhem na planetě. Důležité je si však uvědomit, že například taková antilopa nikomu nepatří a tím, že ji někdo vytvoří, může pomoct s interakcí jinému hráči například během pohybu stáda. Vzniká tu tak obrovská interakce mezi hráči, a to nejen díky zvířatům, ale například během vytváření nového biomu, či biotopu. Když k tomu připočítáme ještě skvěle vytvořené „podmínky“, které zvířata dle selského rozumu mají, kupříkladu antilopa nemůže do oceánu, žralok na poušť, a naopak hroch může všude, tak dostáváme perfektní směs inteligentního utváření života.

Ve finále karty jsou perfektně přehledné, a to i v případě, kdy je musíte otáčet o 90 stupňů, pravidla jsou skvěle napsaná a přeložená (až na nějaké drobnosti), materiál je nadprůměrně kvalitní a všeobecně je kvalita znát na každém kousku. Mnozí si stěžují na „art“ karet, políček, elementů apod. nicméně za nás díky jeho jednoduchosti získáváme mnohem větší přehled po mapě, a tak nás to absolutně neuráží. Selský rozum lze využít během hraní více, než by se, kde jinde dalo očekávat. Pohyb zvířat tak řešíte podle patřičných biomů, stromy mohou růst pouze v určitém biomu a pokud je k dispozici hora, tak může být o strom navíc apod. Vše dává dohromady smysl a vytváří tak ucelený žánr s příjemným herním prvkem náhody. Budeme se tak těšit na rozšíření Nový horizont.

CZ Distributor: Tabletop Games

Počet hráčů: 2 – 6

Přibližná herní doba: 45 – 60 minut (první hra spíš za 120 minut)

Doporučený věk: 14+

Článek DESKOVKA: ECOS: První kontinent – Co kdyby všechno začalo jinak?… se nejdříve objevil na GAME PRESS.

❌
❌