Did you know that hrani zdarma will soon be available in English?

Dáma / Checkers / Draughts
Co je to Dáma?

Dáma je desková hra, která patří mezi strategické hry pro dva hráče. Hra se hraje na šachovnici o velikosti 8x8 polí, přičemž hráči střídavě pohybují svými kameny po polích. Každý hráč začíná se 12 kameny, které jsou umístěny na první dvou řadách šachovnice.

Hrací plocha hry dáma

Cílem hry je dostat svůj kámen na protější stranu šachovnice. Kámen se může pohybovat pouze po diagonále a směrem dopředu. Když kámen dosáhne poslední řady protější strany šachovnice, je povýšen na "dámu", což je silnější kámen s rozšířenými možnostmi pohybu.

Dáma se pohybuje po diagonálách libovolný počet polí, dokud nenarazí na překážku. Může přeskakovat protivníkovy kameny a odstraňovat je ze hry. Pokud je dáma schopna přeskočit protivníkovy kámen, musí tak učinit a může pokračovat ve skoku přes další kameny, dokud jsou k dispozici možnosti.

Hra končí, když jeden z hráčů nedokáže provést žádný další legální tah nebo pokud jeden z hráčů zbaví svého protivníka všech kamenů. V takovém případě je hráč, který zůstal s kameny, vyhlášen vítězem.

Existuje mnoho strategií a taktik, které lze použít při hraní dámy. Některé základní principy zahrnují ovládání střední části šachovnice, ochranu vlastních kamenů a vytváření situací, ve kterých může hráč přeskočit protivníkovy kameny a získat tak výhodu.

Dáma je oblíbenou deskovou hrou po celém světě a existuje několik variant a verzí pravidel. Mnoho lidí si dámu užívá jako relaxační a zábavnou hru, zatímco jiní se věnují soutěžnímu hraní na profesionální úrovni.

Jak hrát dámu?

Následující jsou základní pravidla pro hraní dámy:

1. Dáma se hraje na šachovnici o velikosti 8x8 polí.

2. Každý hráč má 12 kamenů, které jsou umístěny na prvních třech řadách na jedné straně šachovnice. Hráči střídavě táhnou své kameny na sousední pole diagonálně vpřed.

3. Kameny se mohou pohybovat pouze vpřed, nikdy dozadu, kromě situace, kdy se kámen promění v dámu. V této situaci se dáma může pohybovat vpřed i dozadu.

4. Pokud hráč může vzít soupeřův kámen, musí to udělat. V případě, že lze vzít více kamenů, hráč si může vybrat, který kámen chce vzít.

5. Pokud hráč dokáže dosáhnout se svým kamenem na poslední řadu šachovnice, může ho vyměnit za dámu.

6. Cílem hry je dostat soupeřova krále do situace, kdy nemůže provést další tah.

Dáma je hra, která má velké množství různých strategií a taktik. Pro začátečníky se doporučuje začít s jednoduchou hrou a postupně se zvyšovat náročnost hry.

Podobně jako u šachu, existuje mnoho zdrojů, včetně videí a tutoriálů, které mohou být užitečné pro naučení se hrát dámu. Také je užitečné hrát s někým, kdo již dámu umí hrát, a získat zpětnou vazbu na svou hru.

Hra dáma ve světových jazycích

Angličtina: "Draughts"

Španělština: "Las Damas"

Francouzština: "Les Dames"

Německy: "Dame"

Italština: "La Dama" (také známá jako "gioco della dama")

Ruský: "Шашки" (též známá jako "русские шашки")

Další Dáma hry

Chinese Checkers Master Hra více hráčů
Master Checkers Multiplayer Hra více hráčů
Master Checkers Multiplayer Hra více hráčů
Chinese Checkers Master Hra více hráčů
Chinese Checkers Master Hra více hráčů

Pokročilé vyhledávání

Pokud jste nenašli hru,kterou jste hledali, vyzkoušejte pokročilý vyhledavač:

ikona herního portálu hrani.eu O herním portálu

Bezplatné online hry nejen pro Váš oblíbený prohlížeč. Zahrajte si třeba starou DOS hru, pecku z období FLASH technologie, nějakou nadupanou multiplayer hru, hru z Gameboye Advance či textovou hru. :) Přečtěte si články o hrách zdarma a prozkoumejte Open Source Hry. Online hry můžete vyhledat podle témat.

2024 hrani.eu - některá práva vyhrazena. Herní portál ctí DMCA.

Sponzorem herního portálu je dovolená od Amazing Travel

Sociální sítě

Logo Discord serveru Ikona Emailu Ikona tUMBLR Ikona serveru kulatá 16px x 16px MEGA Ikona serveru Twitter kulatá 12px x 12px Ikona serveru Mastodon kulatá 12px x 12px Ikona serveru Minds kulatá 12px x 12px Ikona Pinterest Mindskulatá 12px x 12px Ikona Reddit Mindskulatá 12px x 12px

Herní novinky