Did you know that hrani zdarma will soon be available in English?

Desková logická hra Reversi (Othello)
Jak hrát hru reversi?

Reversi je desková hra pro dva hráče, kteří se střídají v tahu. Hraje se na šachovnici o velikosti 8x8 polí, a cílem hry je získat více kamenů než soupeř.

Následující jsou základní pravidla pro hraní reversi:

1. Hráči střídavě umísťují své kameny na volná pole na šachovnici. Kameny musí být umístěny tak, aby jeden z hráčů uzavřel souvislý řetězec soupeřových kamenů mezi nově umístěným kamenem a kamenem, který už v řetězci je. Řetězec se uzavírá tehdy, když na jeho koncích jsou dva kameny stejné barvy nebo okraj šachovnice. Poté jsou všechny kameny v tomto řetězci převráceny na opačnou barvu.

2. Pokud hráč nemůže umístit kámen tak, aby uzavřel řetězec soupeřových kamenů, musí přenechat tah soupeři.

3. Hráč může přenechat svůj tah, pokud se mu nechce hrát.

4. Hra končí, když jsou všechna pole na šachovnici obsazena, nebo když žádný z hráčů nemůže udělat další tah. Hráč, který má na šachovnici více kamenů své barvy, vyhrává.

Reversi je hra s jednoduchými pravidly, ale může být obtížné si vytvořit strategii, jak získat více kamenů než soupeř. Existuje mnoho knih, webových stránek, videí a tutoriálů, které mohou být užitečné pro naučení se hrát reversi a pro zdokonalování své hry. Také je užitečné hrát s někým, kdo již reversi umí hrát, a získat zpětnou vazbu na svou hru.

Strategie

Obvykle platí, že některá pole na othelieru je výhodné obsadit a jiná je lepší nechat soupeři. Zvláště výhodné bývá obsadit rohy (a1, a8, h1, h8), protože kámen v rohu nelze nijak otočit (není jak ho uzavřít mezi soupeřovy kameny). Diagram ukazuje, která pole je výhodné obsadit – čím je pole červenější, tím méně je výhodné.

Historie hry

Hra vznikla pod názvem Reversi koncem 19. století v Anglii. Jejími vynálezci byli dva Angličané, Lewis Waterman a John W. Mollett. V roce 1891 ji jako jeden ze svých prvních titulů vydal známý německý výrobce her a hraček, firma Ravensburger.

Později hra upadla v zapomnění a znovu se objevila v roce 1971 v Japonsku, kde ji pod názvem Othello vydala firma Tsukuda Original. Název byl inspirován divadelní hrou Othello Williama Shakespeara, v níž dochází ke konfliktu mezi mouřenínem Othellem a jeho náměstkem Jagem, který se popisuje jako „muž dvou tváří“, čímž připomíná neustálé měnění barev kamenů ve hře. Hra se v Japonsku stala velmi populární a dnes jsou nejdůležitější turnaje dokonce přenášeny televizí.

Základní imformace

Doba vzniku konec 19. století
Počet hráčů 2
Délka hry 10 až 60 minut
Doporučený věk od 6 let
ikona herního portálu hrani.eu O herním portálu

Bezplatné online hry nejen pro Váš oblíbený prohlížeč. Zahrajte si třeba starou DOS hru, pecku z období FLASH technologie, nějakou nadupanou multiplayer hru, hru z Gameboye Advance či textovou hru. :) Přečtěte si články o hrách zdarma a prozkoumejte Open Source Hry. Online hry můžete vyhledat podle témat.

2024 hrani.eu - některá práva vyhrazena. Herní portál ctí DMCA.

Sponzorem herního portálu je dovolená od Amazing Travel

Sociální sítě

Logo Discord serveru Ikona Emailu Ikona tUMBLR Ikona serveru kulatá 16px x 16px MEGA Ikona serveru Twitter kulatá 12px x 12px Ikona serveru Mastodon kulatá 12px x 12px Ikona serveru Minds kulatá 12px x 12px Ikona Pinterest Mindskulatá 12px x 12px Ikona Reddit Mindskulatá 12px x 12px

Herní novinky