Did you know that hrani zdarma will soon be available in English?
Zpět na seznam DOS her

DOOM 1

Přidáno 18. 11. 2023 521x hraní hry

Akční 3D

Ovládání

Hrajte na počítači pomocí myši a klávesnice. Prozatím tato hra nebyla testovaná na mobilním telefonu a tabletu.

líbí
RESTARTOVAT HRU
Popisek online hry

Doom, revoluční FPS z roku 1993 od id Software, si i dnes drží pevné místo v herní historii. I když se grafika a herní mechanismy za ta léta posunuly mílovými kroky, Doom stále uchvacuje svou brutální atmosférou, frenetickou akcí a ikonickým designem úrovní.

Příběh a atmosféra

Doom se netají s tím, že v jeho jádru je prostá, ale účinná premisa: zabít co nejvíce démonů. Jako vesmírný mariňák se ocitáte na marsovské základně UAC, která byla napadena pekelnými silami. Vaším úkolem je probojovat se z pekla na Zemi a zastavit invazi. Atmosféra hry je temná, brutální a plná satanských symbolů. Soundtrack Mikea Gordona pak perfektně dokresluje napětí a děsivou atmosféru.

Hratelnost

Doom je z pohledu první osoby a klade důraz na rychlou akci a precizní míření. K dispozici máte širokou škálu zbraní, od brokovnice a pistole až po raketomet a BFG. Hra je plná démonů s různými vlastnostmi a odolností, takže je nutné strategicky volit zbraně a taktiku. Úrovně jsou rozmanité a plné tajemství, skrytých bonusů a nástrah.

Grafika a zvuk

Na svou dobu byla grafika Dooma revoluční. 3D prostředí a modely sice působí dnešní optikou primitivně, ale stále dokáží navodit tu správnou atmosféru. Zvukové efekty jsou skvělé a perfektně doplňují dění na obrazovce. Soundtrack Mikea Gordona je legendární a dodnes je považován za jeden z nejlepších v herní historii.

Klady a zápory

Klady

  • Brutální a atmosférická hra
  • Frenetická a zábavná akce
  • Ikonický design úrovní
  • Skvělý soundtrack
  • Dodnes vysoká míra znovuhratelnosti

Zápory

  • Primitivní grafika na dnešní poměry
  • Oproti moderním FPS jednodušší herní mechanismy
  • Není pro slabé povahy

Závěr

Doom je i po 30 letech stále klasikou, která si získá srdce fanoušků FPS her. Pokud hledáte brutální, atmosférickou a zábavnou hru, která nešetří krví a démony, Doom je pro vás to pravé.

Hodnocení: 9/10

Poznámka:

Je důležité si uvědomit, že Doom je hra z roku 1993 a je nutné ji vnímat v kontextu své doby. Pokud od ní budete očekávat moderní grafiku a herní mechanismy, pravděpodobně budete zklamáni. Pokud se ale chcete ponořit do herní historie a zažít hru, která definovala žánr FPS, Doom je skvělou volbou.

IDDQD -nesmrtelnost

IDKFA -všechny zbraně, střelivo atd.

IDSPISPOPD -procházení zdí

IDBEHOLD -zobrazí menu

IDBEHOLDI -neviditelnost

IDBEHOLDV -nepřemožitelnost

IDBEHOLDR -radiační oblek

IDBEHOLDS -berzeker

IDBEHOLDA -automapa

IDBEHOLDL -zlepšení světla

IDCLEVxy -přechod mezi levely (číslo epizody x a patra y)

IDMYPOS -zobrazí vaši pozici

IDCHOPPERS -dostanete motorovou pilu

IDDT (na mapě) -nejřív zobrazí kompletní mapu, pak i nepřátele a věci

IDFA (od verze 1.4beta) -všechny zbraně, střelivo, ale bez klíčů

Základní informace

DOOM je FPS hra z roku 1993, ve které se ujímáte role vesmírného mariňáka bojujícího proti démonům na marsovské základně UAC. Vaším úkolem je projít se 30 úrovněmi rozdělenými do 4 epizod a zabít všechny démony, kteří se vám postaví do cesty.

Ovládání

* Pohyb: Kurzorové šipky * Otáčení: Myš * Střelba: Ctrl * Použití předmětu: Space * Otevření inventáře: Tab * Ukončení hry: Esc

Zbraně a předměty

V DOOMu naleznete širokou škálu zbraní a předmětů, které vám pomohou v boji proti démonům. Zde je jejich přehled: Zbraně: * Brokovnice * Pistole * Samopal * Raketomet * BFG **Předměty:** * Lékárnička * Brnění * Muniční balíček * Klíče (barevné)

Tipy a triky

* Vždy mějte u sebe dostatek munice a lékárniček. * Využívejte kryt k ochraně před nepřátelskou palbou. * Experimentujte s různými zbraněmi a najděte si ty, které vám nejvíce vyhovují. * Nezapomeňte se dívat po tajných místnostech a bonusech. * Ukládejte si hru v pravidelných intervalech.

Problémy a řešení

**Problém:** Nedaří se mi zabít bosse. **Řešení:** Naučte se jeho útočné vzorce a vyhněte se jim. Využívejte kryt a střílejte na jeho slabé body. **Problém:** Ztratil jsem se. **Řešení:** Všímejte si mapy v levém dolním rohu obrazovky. Pokud si nejste jisti, kam jít, hledejte tajné chodby a průchody. **Problém:** Hra mi nefunguje. **Řešení:** Ujistěte se, že váš počítač splňuje systémové požadavky hry. Zkuste hru znovu nainstalovat.

Závěr

DOOM je náročná, ale zábavná hra, která vás nenechá chladnými. S trochou trpělivosti a chytrým taktizováním se vám podaří porazit démony a zachránit svět.

Podobné Dosové hry

ikona herního portálu hrani.eu O herním portálu

Bezplatné online hry nejen pro Váš oblíbený prohlížeč. Zahrajte si třeba starou DOS hru, pecku z období FLASH technologie, nějakou nadupanou multiplayer hru, hru z Gameboye Advance či textovou hru. :) Přečtěte si články o hrách zdarma a prozkoumejte Open Source Hry. Online hry můžete vyhledat podle témat.

2024 hrani.eu - některá práva vyhrazena. Herní portál ctí DMCA.

Sponzorem herního portálu je dovolená od Amazing Travel

Sociální sítě

Logo Discord serveru Ikona Emailu Ikona tUMBLR Ikona serveru kulatá 16px x 16px MEGA Ikona serveru Twitter kulatá 12px x 12px Ikona serveru Mastodon kulatá 12px x 12px Ikona serveru Minds kulatá 12px x 12px Ikona Pinterest Mindskulatá 12px x 12px Ikona Reddit Mindskulatá 12px x 12px

Herní novinky